Champagne G. Tribaut, Blanc de Noirs
Producent: Champagne G. Tribaut
Område, By: La Vallée de la Marne, Hautvillers
Champagne: Blanc de Noirs
Druer: 100% Pinot Noir
Dosage: Brut 6g pr. liter
Familien Tribaut i Hautvillers laver denne lækre Blanc de Noirs af 100% Pinot Noir. Den giver tydelige noter af hindbær. Det er på én gang fornemmelsen af en dejlig blød og fyldig vin, men også friske frugtnoter og til sidst en tilpas syre.
Familien Tribaut anbefaler selv denne til aperitif eller retter med kød. Mange vil finde den lækker sammen med en god svamperisotto eller sommerens mange retter fra grillen.
Alle druerne er fra byen Hautvillers og fra vinstokke med en alder på 35 år. Druerne er høstet i 2020, der er foretaget malolaktisk fermentering og vinen er kommet på flaske i april måned 2021.
Champagnen har fået lov at lagre små 3 år indtil den er blevet degorgeret i januar 2024, hvilket er med til at give den sin skønne fylde og mere karakter i smagen.
Champagne G. Tribaut, Blanc de Blancs
Producent: Champagne G. Tribaut
Område, By: La Vallée de la Marne, Hautvillers
Champagne: Blanc de Blancs
Druer: 100% Chardonnay
Dosage: Brut 6g / liter
Denne skønne Blanc de Blancs af 100% Chrdonnay er dejlig cremet i sin tekstur, men også dejlig frisk i smagen. Den giver friske chardonnay-noter, men helt sikkert også oplevelsen af nogle vældigt lækre noter af nødder og honning..
Chardonnay-druerne til denne Blanc de Blancs er høstet i de 2 byer Hautvillers og Glannes fra 25 år gamle vinstokke og med en sydvendt eksponering.
Nyd Tribauts Blanc de Blancs som aperitif eller prøv den til pasta med lask i cremet sauce.
Blanc de Blancs er kommet på flaske i april 2021 og har lagret ind til marts 2024. Der er foretaget malolaktisk fermetering.